Метро. Станции и сооружения. Станция "Холодна Гора"
Общие сведенияИсторияХроникаСхемыСтанции и сооруженияПодвижной составСтатистикаАудиоДокументы, книги, публикацииКонтакты ]

ОписаниеМаршруты городского транспортаНовости по теме (91)

>> К списку станций << На станцию "Вокзальна" >>


Линия: Холодногірсько-Заводська лінія
Дата открытия: 23.08.1975
Бывшее название: Вулиця Свердлова (до 10.08.1995)
Архитектор: Спивачук В.А.
Инженеры: Бочикашвили П.А, Иванова Н.Д.
Художники: Ленчин В.И., Юрченко П.П., Ястребов И.П.
Тип станции: Колонная, Мелкого заложения
Количество вестибюлей: 2
Количество эскалаторов: 2 (в восточном вестибюле, только на подъем)
Мобильная связь: Kyivstar, Vodafone
Маршруты городского транспорта :(просмотреть более подробный перечень...)
Трамвай: 3
Троллейбус: 27
Автобус: 22, 43е, 57, 58, 67, 75е, 99, 109, 209е, 220е, 237е, 243е, 258е, 273е, б/н (Лоск)
Ближайшие конечные остановки городского транспорта :Ст. м. "Холодна Гора"

Станція "Холодна Гора" розташована у західній частині міста, в центрі однойменного житлового масиву. Входами на станцію є підземні переходи під вулицею Полтавський Шлях, до яких примикають вестибюлі.

Будівництво цієї станції не передбачалося початковим архітектурно-планувальним завданням першої черги метро. Однак під час проектних робіт виявилося, що товща глин у районі Південного вокзалу настільки мала, що в разі будівництва оборотних тупиків під залізницею немає гарантії збереження такого важливого залізничного вузла, як Харків-Пасажирський. Тому трасу першої черги метрополітену запропонували подовжити у бік Холодної Гори.

Стеля середнього прогону станційного залу, обрамованого круглими колонами з білого мармуру, трохи піднята і більш інтенсивно освітлена. Колійні стіни, зі вставками з вертикальним рифленням, також оздоблені білим мармуром. З білизною мармуру вдало поєднується червоний граніт підлоги, а також чорний лабрадорит цоколів колійних стін.

До 1996 року станція мала назву "Вулиця Свердлова"; на торцевих стінах вестибюлів було встановлено барельєф Я. М. Свердлова та рельєфні композиції на теми "Великий Жовтень" та "Тріумф Революції". Барельєф був демонтований одночасно з перейменуванням станції, рельєфні ж композиції були знятi під час декомунізації об'єктів метрополітену.

Благоустрій наземної території біля станції метро в перші роки після відкриття залишав бажати кращого. Так, через затримку з перенесенням трамвайних колій з південної на північну сторону вулиці, а також внаслідок зволікання з розширенням самої вулиці Свердлова (нині - Полтавський Шлях) виходи з переходів метро на південний бік вулиці було відкрито лише в 1976-1977 рр. Остаточно благоустрій наземної теериторії було завершено лише наприкінці 1979 року, коли припинила існувння трамвайна одноколійка південною частиною вулиці, і трамваї в бік Залютиного пішли північною стороною вулиці в обидва боки.

До станції сходяться міські автобусні маршрути з Нової Баварії, Залютиного, Липового Гаю, Лідного, а також близько трьох десятків приміських автобусних маршрутів люботинського, солоницівського та мереф'янського напрямків. Неподалік проходять тролейбусна та трамвайна лінії. За рахунок відкриття низки нових приміських маршрутів у дев'яності та нульові роки пасажиропотік станції "Холодна Гора" став одним з найбільших у Харківському метрополітені.

В серпні 2010 року біля станції метро "Холодна Гора" було відкрито перший в Харкові пересадковий термінал "Метрополітен - автобус". Критий павільйон звели між двома виходами з метрополітену (№№ 2 та 3) по лівій стороні вулиці Полтавський Шлях. Таким чином, піднімаючись на поверхню, пасажири можуть одразу потрапити на потрібну зупинку, замість того щоб блукати між кіосками у пошуках своєї маршрутки. Планувалося, що турнікети для оплати проїзду будуть встановлені безпосередньо на поверхні, на вході до терміналу, який з цією метою було огороджено антивандальною сіткою, а пасажири зможуть здійснити оплату за проїзд як в метро, так і в автобусі, безконтакними електронними картами. Щоправда, подібну сучасну концепцію оплати за проїзд так і не було реалізовано. Єдиний турнікет, який презентували журналістам в день відкриття терміналу, було демонтовано вже надвечір. Згодом зникла і антивандальна сітка довкола платформ.

Упорядкування пристанційної території та виходів з метро тривало і в наступні роки. Так, в 2011 році була відкрита друга черга автобусного терміналу, для міських маршрутів. А протягом зими 2011-2012 років було здійснено реконструкцію виходу № 1 з північного боку вулиці Полтавський Шлях в бік вулиці Єлізарова (нині - Холодногірська).

© Андрій Бутковський, 2005-2023

Відеоматеріали:

  1. Харьков. Метро ул Свердлова 1974 год ;

Общие сведенияИсторияХроникаСхемыСтанции и сооруженияПодвижной составСтатистикаАудиоДокументы, книги, публикацииКонтакты ]